Sayfalar

Bu Blogda Ara

25 Aralık 2008 Perşembe

Kuzey Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biri olan Riga'ya Letonya'nın Paris'i deniliyor.Baltıklar'ın merkezi sayılan, kuzeyin yeni Paris'i olarak adlandırılan Letonya'nın başkenti Riga, eşsiz kültürel yapısı, muhteşem mimarisi, güzel kadınları ile ziyaretçilerini büyüleyen 800 yıllık bir Ortaçağ şehri Letonya'nın başkenti Riga, Baltıklar'ın başkenti olarak da anılır.

Kentin yaklaşık 800 binlik nüfusunda Beyaz Rus, Ukraynalı, Tatar, Ermeni, Azeri ve daha çok azınlık var. Anadili Rusça olanlar kent nüfusunun yüzde 55'ini oluşturuyor. Sokaklardaki hakim dil de Rusça ama bu dilde tabela yok denecek kadar az. Ayrıca kentteki her türlü etkinlikte Ruslar ağırlıkta olsa da, mutlaka Letonca da kullanılıyor.

Şehrin ilk kurulduğu yer olan tarihsel merkezi Vecriga, UNESCO Kültür Mirası'na kabul edilmiş olup mimari olarak Viyana, St. Petersburg ve Barcelona ile karşılaştırılabilecek güzellikteki Art Nouveau (Jugendstil) yapılarıyla ünlüdür.


2004'TE AB'YE GİRDİ

Şehrin kuruluşu 12. yüzyıla kadar dayanır. 12. yüzyıl sonlarında liman şehri olan Riga'ya Alman ticaret gemilerinin uğramaya başlamasıyla nüfusu ve önemi artmıştır. 1201 yılı Riga'nın resmi kuruluş yılı olarak kabul edilir.

1558-1583 yılları arasında Polonyalıların yönetimine, 1621'de de İsveç yönetimine geçmiştir. 1700'lerin başında Büyük Kuzey Savaşları sırasında açlık ve veba salgını sonucu nüfusu yarıya inen kent, uzun süren savaşın galibi Rus Çarı 1. Petro'nun olmasıyla Rus kontrolüne geçti. Birinci Dünya Savaşı'nda ise Riga ön cephelerden birini oluşturdu. Riga 1920'de bağımsız Letonya'nın başkenti oldu ama bu sadece 20 yıl sürdü. Stalin'in talimatıyla Sovyetler Birliği'ne katıldı. 90'ların başında Sovyetler'in dağılmasıyla tekrar bağımsız olan Letonya, 2004 yılında da Avrupa Birliği'ne katıldı.

2 güzel yorum:

içimden geldiği gibi *** on 26 Aralık 2008 01:41 dedi ki...

küçücük yer AB'ye girmiş.biz hala sıra bekliyoruz.kırmızı kar yağınca...

Mavi Bahçe on 26 Aralık 2008 21:05 dedi ki...

içimden geldiği gibi sana aynen katılıyorum.Bakalım ne zaman artık?